Szkolenie w Merano dla kadry Fundacji w ramach projektu „Wyjdź z domu, rozwijaj i ucz się!”

W dniach 07-10 czerwca 2021 roku w ramach projektu Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych, pracownicy Fundacji Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z Domu” brali udział w wyjeździe szkoleniowym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, POWERAE – 2019-1-PL01-KA104-064700, pn. „Wyjdź z domu, rozwijaj i ucz się” we włoskim Merano.

W wyjeździe uczestniczyło 8 osób: 7 pracowników Fundacji  (w tym osoby poruszające się na wózkach) oraz 1 wolontariusz związany z Fundacją.

Szkolenie przeprowadziła organizacja INDEPENDENT L. z Merano (Włochy). W ramach szkolenia pracownicy Fundacji wzięli udział w warsztatach grupowych oraz w zajęciach o formie wykładów/prezentacji technik i narzędzi stosowanych przez tą organizację. Dzięki uczestnictwu w szkoleniu nabyliśmy wiedzę i umiejętności w następujących tematach:

 • Zasady przystosowania przestrzeni publicznej we Włoszech dla potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym w szczególności obiektów hotelarskich, dróg i chodników, obiektów muzealnych, dworców i przystanków autobusowych i innych.
 • Zasady przystosowania przestrzeni prywatnej, domowej do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności i starszych (domów i mieszkań),
 • Możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w celu przystosowania przestrzeni mieszkalnej dla osób z niepełnosprawnościami, chorych i starszych (np. podnośniki, systemy głośnomówiące, urządzenia zarządzane głosem, czujniki zabezpieczające).
 • Możliwości niesienia pomocy osobom z niepełnosprawnościami z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i komputerów, w tym śledzących ruch oczu, wargi, specjalnych myszek, tabletów i monitorów.
 • Sposoby współpracy z uczelniami, urzędami i innymi organizacjami pozarządowymi w zakresie polepszenia standardu życia osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, chorych i starszych.

W trakcie szkolenia mieliśmy możliwość zobaczyć i poznać:

 • Mieszkanie testowe,/laboratoryjne, przystosowane dla osób o różnych rodzajach niepełnosprawności, wykorzystujące różne nowoczesne techniki jak zarządzanie głosem (Alexa, Google), wykorzystujące maszyny i urządzenia jak podnośniki, czujniki bezpieczeństwa itp.)
 • Sposoby niesienia pomocy osobom z niepełnosprawnościami z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i komputerów, w tym śledzących ruch oczu, wargi, specjalnych myszek, tabletów i monitorów.
 • Sposoby prowadzenia badań obiektów hotelarskich, noclegowych, muzealnych, przystanków autobusowych, dróg, ścieżek, tras i chodników pod kątem dostosowania ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
 • Sposoby promocji i publikacji informacji o obiektach dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami na stronach internetowych.
 • Sposoby współpracy z uczelniami, urzędami i innymi organizacjami pozarządowymi w zakresie polepszenia standardu życia osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, chorych i starszych.

Warsztaty prowadzone były w sposób ciekawy i inspirujący. Mieliśmy okazję na żywo zobaczyć efekty pracy stowarzyszenia, w tym przystosowane hotele, muzea, szlaki turystyczne oraz mieszkanie laboratoryjne, wzorcowo dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

📸 Foto by Kamil Piętowski

Ostatnie artykuły

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Projekt „Wyjdź z domu, rozwijaj i ucz się! | Fundacja "Wyjdź z Domu" - […] Szkolenie w Merano dla kadry Fundacji w ramach projektu „Wyjdź z domu, rozwijaj i ucz się!” […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This