Szkolenie w Merano dla kadry Fundacji w ramach projektu „Wyjdź z domu, rozwijaj i ucz się!”

12 lipca 2021

W dniach 07-10 czerwiec 2021 roku kadra Fundacji Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z Domu” brała udział w wyjeździe szkoleniowym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, POWERAE – 2019-1-PL01-KA104-064700, tytuł projektu „Wyjdź z domu, rozwijaj i ucz się” we włoskim Merano.

W wyjeździe uczestniczyło 8 osób: 7 pracowników Fundacji  (w tym osoby poruszające się na wózkach) oraz 1 wolontariusz związany z Fundacją.

Szkolenie przeprowadziła organizacja INDEPENDENT L. z Merano (Włochy). W ramach szkolenia pracownicy Fundacji wzięli udział w warsztatach grupowych oraz w zajęciach o formie wykładów/prezentacji technik i narzędzi stosowanych przez tą organizację. Dzięki uczestnictwu w szkoleniu nabyliśmy wiedzę i umiejętności w następujących tematach:

  • Zasady przystosowania przestrzeni publicznej we Włoszech dla potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym w szczególności obiektów hotelarskich, dróg i chodników, obiektów muzealnych, dworców i przystanków autobusowych i innych.
  • Zasady przystosowania przestrzeni prywatnej, domowej do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności i starszych (domów i mieszkań),
  • Możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w celu przystosowania przestrzeni mieszkalnej dla osób z niepełnosprawnościami, chorych i starszych (np. podnośniki, systemy głośnomówiące, urządzenia zarządzane głosem, czujniki zabezpieczające).
  • Możliwości niesienia pomocy osobom z niepełnosprawnościami z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i komputerów, w tym śledzących ruch oczu, wargi, specjalnych myszek, tabletów i monitorów.
  • Sposoby współpracy z uczelniami, urzędami i innymi organizacjami pozarządowymi w zakresie polepszenia standardu życia osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, chorych i starszych.

W trakcie szkolenia mieliśmy możliwość zobaczyć i poznać:

  • Mieszkanie testowe,/laboratoryjne, przystosowane dla osób o różnych rodzajach niepełnosprawności, wykorzystujące różne nowoczesne techniki jak zarządzanie głosem (Alexa, Google), wykorzystujące maszyny i urządzenia jak podnośniki, czujniki bezpieczeństwa itp.)
  • Sposoby niesienia pomocy osobom z niepełnosprawnościami z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i komputerów, w tym śledzących ruch oczu, wargi, specjalnych myszek, tabletów i monitorów.
  • Sposoby prowadzenia badań obiektów hotelarskich, noclegowych, muzealnych, przystanków autobusowych, dróg, ścieżek, tras i chodników pod kątem dostosowania ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
  • Sposoby promocji i publikacji informacji o obiektach dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami na stronach internetowych.
  • Sposoby współpracy z uczelniami, urzędami i innymi organizacjami pozarządowymi w zakresie polepszenia standardu życia osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, chorych i starszych.

Warsztaty prowadzone były w sposób ciekawy i inspirujący. Mieliśmy okazję na żywo zobaczyć efekty pracy stowarzyszenia, w tym przystosowane hotele, muzea, szlaki turystyczne oraz mieszkanie laboratoryjne, wzorcowo dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

📸 Foto by Kamil Piętowski

Ostatnie artykuły

Nieoczywista Małopolska – bezpłatne wycieczki!!!

Nieoczywista Małopolska – bezpłatne wycieczki!!!

NIEOCZYWISTA MAŁOPOLSKA Zapraszamy na bezpłatne jednodniowe wycieczki!!! Jeżeli szukasz nieoczywistych wrażeń, niezapomnianych przygód po naszej pięknej Małopolsce to oferty naszych wycieczek są właśnie dla Ciebie 🤩 W ramach projektu Nieoczywista Małopolska...

czytaj dalej
Projekt „Seniorzy w akcji (Seniors in action)”

Projekt „Seniorzy w akcji (Seniors in action)”

„Seniorzy w akcji (Seniors in action)” Wymiana praktyk w rozwijaniu świadomości obywatelskiej, zaangażowania i aktywności społeczno-edukacyjnej seniorów w celu wykorzystania ich potencjału, zwiększenia uczestnictwa i zapobiegania wykluczeniu społecznemu osób powyżej...

czytaj dalej
Projekt „Młodzi w akcji (Youth in action)”

Projekt „Młodzi w akcji (Youth in action)”

„Młodzi w akcji (Youth in action)" - wymiana praktyk międzynarodowych w celu pobudzenia młodzieży do działania Projekt z wieloma beneficjentami Programu ERASMUS+ Nr umowy: 2020-3-PL01-KA205-095033 Wartość projektu: 104 321,00 EUR Celem głównym projektu jest wymiana...

czytaj dalej

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This