Szkolenie w Merano dla kadry Fundacji w ramach projektu „Wyjdź z domu, rozwijaj i ucz się!”

W dniach 07-10 czerwca 2021 roku w ramach projektu Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych, pracownicy Fundacji Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z Domu” brali udział w wyjeździe szkoleniowym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, POWERAE – 2019-1-PL01-KA104-064700, pn. „Wyjdź z domu, rozwijaj i ucz się” we włoskim Merano.

W wyjeździe uczestniczyło 8 osób: 7 pracowników Fundacji  (w tym osoby poruszające się na wózkach) oraz 1 wolontariusz związany z Fundacją.

Szkolenie przeprowadziła organizacja INDEPENDENT L. z Merano (Włochy). W ramach szkolenia pracownicy Fundacji wzięli udział w warsztatach grupowych oraz w zajęciach o formie wykładów/prezentacji technik i narzędzi stosowanych przez tą organizację. Dzięki uczestnictwu w szkoleniu nabyliśmy wiedzę i umiejętności w następujących tematach:

 • Zasady przystosowania przestrzeni publicznej we Włoszech dla potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym w szczególności obiektów hotelarskich, dróg i chodników, obiektów muzealnych, dworców i przystanków autobusowych i innych.
 • Zasady przystosowania przestrzeni prywatnej, domowej do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności i starszych (domów i mieszkań),
 • Możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w celu przystosowania przestrzeni mieszkalnej dla osób z niepełnosprawnościami, chorych i starszych (np. podnośniki, systemy głośnomówiące, urządzenia zarządzane głosem, czujniki zabezpieczające).
 • Możliwości niesienia pomocy osobom z niepełnosprawnościami z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i komputerów, w tym śledzących ruch oczu, wargi, specjalnych myszek, tabletów i monitorów.
 • Sposoby współpracy z uczelniami, urzędami i innymi organizacjami pozarządowymi w zakresie polepszenia standardu życia osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, chorych i starszych.

W trakcie szkolenia mieliśmy możliwość zobaczyć i poznać:

 • Mieszkanie testowe,/laboratoryjne, przystosowane dla osób o różnych rodzajach niepełnosprawności, wykorzystujące różne nowoczesne techniki jak zarządzanie głosem (Alexa, Google), wykorzystujące maszyny i urządzenia jak podnośniki, czujniki bezpieczeństwa itp.)
 • Sposoby niesienia pomocy osobom z niepełnosprawnościami z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i komputerów, w tym śledzących ruch oczu, wargi, specjalnych myszek, tabletów i monitorów.
 • Sposoby prowadzenia badań obiektów hotelarskich, noclegowych, muzealnych, przystanków autobusowych, dróg, ścieżek, tras i chodników pod kątem dostosowania ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
 • Sposoby promocji i publikacji informacji o obiektach dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami na stronach internetowych.
 • Sposoby współpracy z uczelniami, urzędami i innymi organizacjami pozarządowymi w zakresie polepszenia standardu życia osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, chorych i starszych.

Warsztaty prowadzone były w sposób ciekawy i inspirujący. Mieliśmy okazję na żywo zobaczyć efekty pracy stowarzyszenia, w tym przystosowane hotele, muzea, szlaki turystyczne oraz mieszkanie laboratoryjne, wzorcowo dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

📸 Foto by Kamil Piętowski

Ostatnie artykuły

2 podcast – Oszczędność energetyczna

2 podcast – Oszczędność energetyczna

Już jest !!! Nasz drugi odcinek ekologicznego podcastu. Tym razem poruszamy temat oszczędności energetycznej. Nie ulega wątpliwości, że zapotrzebowanie na energię ciągle wzrasta, dlatego też szukamy alternatywnych rozwiązań. Więcej na ten temat oraz skutecznych...

czytaj dalej
Erasmus+ KA210-ADU

Erasmus+ KA210-ADU

Dnia 1 lutego 2022 nasza Fundacja rozpoczęła wspólny projekt Erasmus+ KA210-ADU z organizacją ENTREPRENEURSHIP AND SOCIAL ECONOMY GROUP z Grecji. Główną tematyką naszego partnerstwa jest dążenie do rozwoju kompetencji i wymiana doświadczeń kadry partnerów tematach...

czytaj dalej

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Projekt „Wyjdź z domu, rozwijaj i ucz się! | Fundacja "Wyjdź z Domu" - […] Szkolenie w Merano dla kadry Fundacji w ramach projektu „Wyjdź z domu, rozwijaj i ucz się!” […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This