Wycieczka do Zakopanego – relacja

razemprzezbariery

W ostatni weekend w dniach 23-25 maja 2014 r. grupa osób niepełnosprawnych pod opieką  Fundacji „Wyjdź z Domu” wraz z asystentami i wolontariuszami z Lokalnego Centrum Wolontariatu w Gorlicach pojechała na wyprawę do Zakopanego, aby przełamać bariery. Wyprawa ta odbyła się w ramach projektu Fundacji pn. „Razem przez bariery”, realizowanego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W wyprawie tej uczestniczyło 26 osób niepełnosprawnych w tym 7 osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Plan wyprawy obejmował:

–        rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim,

–        wyjazd koleją linową na Kasprowy Wierch,

–        zwiedzenie muzeum przyrodniczego Tatrzańskiego Parku Narodowego,

–        kąpiel w basenach Aqua Parku w Zakopanem,

–        spacery po Zakopanem,

–        dodatkowe szkolenia dla asystentów i bezpośrednia praktyka z zakresu niesienia fachowej pomocy osobom niepełnosprawnym.

Mówiąc bariery, myślimy często tylko o barierach architektonicznych. Tych w trakcie wyprawy było mnóstwo (w autokarze, hotelu, na ulicach itd.) i bez pomocy asystentów, wyprawy nie dało by się przeprowadzić, ale osoby niepełnosprawne zmagają się z wieloma innymi barierami natury psychicznej i fizycznej. Dla wielu z uczestników wyjazdu udział we wszystkich zaplanowanych w nim atrakcjach był przekroczeniem własnych lęków i ograniczeń. Obawiali się oni, czy asystenci i opiekunowie, których przecież nie znali, będą potrafili im odpowiednio pomóc, czy są przygotowani, czy nie będą się ich bać i będą potrafili normalnie z nimi rozmawiać. Wyjeżdżając pierwszy raz w życiu kolejką linową na Kasprowy Wierch, obawiali się o to, co tam na górze zastaną, czy sobie poradzą w warunkach, których nie znają, czy asystenci podołają i bezpiecznie ich oprowadzą po szczycie Kasprowego. Kilka osób w trakcie wyjazdu pierwszy raz od wielu lat, czy wręcz od momentu zachorowania, weszło do wody i odważyło się pod opieką asystentów pływać w basenie.

Jak duże są to obawy niech świadczy to, że kilka osób poruszających się na wózku inwalidzkim, pomimo wyraźnej chęci doznania czegoś nowego i zapewnień organizatorów, że wszystko jest perfekcyjnie przygotowane, nie zdecydowało się pojechać, obawiając się o to, czy poradzą sobie w takiej wyprawie.

Ostatecznie zadowolone i radosne miny oraz chęć spotkania się uczestników, wspólnego obejrzenia zdjęć i filmów zrobionych podczas wyprawy, świadczą o tym, że warto prowadzić takie działania, tym bardziej, kiedy służą one wyciąganiu osób niepełnosprawnych z domów.

Projekt „Razem przez bariery” prowadzony jest od kwietnia do końca listopada 2014 r. W ramach projektu w każdym miesiącu organizowane są szkolenia dla wolontariuszy, rodzin osób niepełnosprawnych, sąsiadów i innych chętnych z zakresu fachowego niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym oraz bezpiecznego pokonywania barier architektonicznych. Dodatkowo we wrześniu odbędą się dwa wielkie wydarzenia, czyli gra miejska, przedstawiająca problem barier architektonicznych na terenie miasta oraz integracyjny rajd turystyczny po dolinie Regietowa Wyżnego w Beskidzie Niskim. Uczestnictwo w działaniach projektu jest darmowe. Wszelkie informacje oraz zapisy prowadzone są pod nr telefonu: 606-63-62-61, 605-885-440 oraz pod adresem mailowym fundacji: fundacja.wyjdz.z.domu@gmail.com więcej informacji na stronie internetowej Fundacji: www.wyjdzzdomu.pl

Zapraszamy.

Ostatnie artykuły

Aktywny rok seniorów z powiatu gorlickiego

Aktywny rok seniorów z powiatu gorlickiego

Wszystko co dobre, szybko się kończy! 🙂 Czas na podsumowanie projektu pn. ,,Gorliccy seniorzy przeciw skutkom pandemii”.Przez okres jego realizacji osoby w wieku 60+ z terenu powiatu gorlickiego wzięły czynny udział w różnorodnych zajęciach. Każdy mógł wybrać coś...

czytaj dalej
Pierwszy odcinek podcastu – Zielone Miasto

Pierwszy odcinek podcastu – Zielone Miasto

NASZ PIERWSZY ODCINEK PODCASTU !!! Seniorzy z terenu powiatu gorlickiego zapraszają na ekologiczne rozmowy w formie podcastu realizowane w projekcie ,,Działaj z nami w ramach Budżetu Obywatelskiego”. Pierwszy odcinek poświęcony jest Zielonemu Miastu Przedstawiamy...

czytaj dalej

0 komentarzy

Pin It on Pinterest

Share This