„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”

Program resortowy „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025

 

Po lewej flaga RP , po prawej godło RP

 

Fundacja Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z Domu” w związku z przyznaniem przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej środków finansowych z Funduszu Solidarnościowego na Program „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025, ogłasza nabór Uczestników/osób chętnych do skorzystania ze wsparcia świadczonego przez asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnościami.

Rekrutacja do Programu trwa od 20.01.2025 r. – 31.01.2025 r.

Głównym celem zadania jest zwiększenie szans na prowadzenie bardziej samodzielnego i aktywnego życia, funkcjonowania i możliwości zaspokajania potrzeb oraz włączenia w życie społeczne osób z niepełnosprawnościami, zamieszkałych na terenie województwa małopolskiego w tym w szczególności miasta Krakowa i powiatów gorlickiego i krakowskiego, uczestniczących w zadaniu, dzięki zapewnieniu im pomocy asystentów osobistych do dnia 31.12.2025 r.

Głównym celem zadania jest świadczenie 38 795 godzin, które mają na celu umożliwienie lub wspomaganie niezależnego życia minimum:

  • 25 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenie równoważne),
  • 25 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (w tym orzeczenie równoważne),
  • 2 osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenie równoważne),
  • 2 osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenie równoważne),
  • 6 dzieci w wieku od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia z orzeczeniem   roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami określonymi w pkt. 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Osoby rekrutowane będą wpisywane na listę zgłoszeń do projektu w kolejności zgodnej  z datą złożenia Karty Zgłoszenia.

PUNKTY PREMIUJĄCE:

  • zamieszkanie na terenach wiejskich – 1 pkt.
  • osoba z niepełnosprawnością samotnie gospodarująca, która nie ma możliwości korzystania ze wsparcia bliskich/osoby z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujące i gospodarujące, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.– 1 pkt.
  • osoba nie korzystająca aktualnie ze wsparcia placówek tj. : WTZ, ZAZ, ŚDP, Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością, Opieka wytchnieniowa, itp. – 1 pkt.

W przypadku zrekrutowania w pierwszym etapie rekrutacji większej liczby osób niż zakładane 60 osób stworzona zostanie lista rankingowa. O pozycji na liście decydować będą liczba przyznanych punktów oraz w przypadku równej liczby punktów, termin zgłoszenia do projektu.

 !!! W przypadku wystąpienia sytuacji bardzo dużego zainteresowania usługą asystencji osobistej i zapotrzebowania w środowisku lokalnym, Fundacja może podjąć decyzję o zmniejszeniu średniej ilości godzin wsparcia asystenta na osobę z niepełnosprawnością oraz zwiększeniu liczby osób, którym udzielono wsparcia. !!!

 

INFORMACJE O PROGRAMIE

ADRESACI

  • Dzieci od ukończenia 2 roku życia  do ukończenia 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
  • Osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważne,
  • Osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi (przez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności ze wskazaniem co najmniej dwóch niepełnosprawności),
  • Osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Uczestnik Programu nie ponosi odpłatności za usługi asystenta.

NA CZYM BĘDĄ POLEGAĆ USŁUGI ASYSTENTA

Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością
w różnych sferach życia, w tym:

1) wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej,

2) wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,

3) wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,

4) wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

KTO MOŻE ŚWIADCZYĆ USŁUGI ASYSTENTA

Usługi asystenta osoby z niepełnosprawnością mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika/opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem. Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.

Asystentem osobistym osoby z niepełnosprawnością może być osoba:

  • a) posiadająca dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta,
  • b) posiadającą co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu,
  • c) wskazana przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby
    z niepełnosprawnością” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025.

WAŻNE

W przypadku świadczenia usług asystenta na rzecz dzieci do 16 roku życia wymagane jest:

  • zaświadczenie o niekaralności
  • informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru 
  • pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością

KIEDY ASYSTENT MOŻE ŚWIADCZYĆ USŁUGI

Usługi asystenta mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, przy czym przez tego samego asystenta maksymalnie do 12 godzina na dobę. Przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której asystent rozpoczyna realizację usługi asystencji osobistej. Do czasu realizacji usługi asystencji osobistej nie wlicza się czasu dojazdu do i od uczestnika.

W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie będą świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1283), inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w ust. 13, finansowane ze środków publicznych.


SPOSÓB ZGŁOSZENIA DO PROGRAMU

  • Biuro fundacji: ul. 11 Listopada 27, 38-300 Gorlice w godzinach pracy od 8:00 do 15:00.
  • Telefon: 730 777 296
  • E-mail: fundacja.wyjdz.z.domu@gmail.com

Przed zgłoszeniem do Programu, Uczestnik zobowiązany jest zapoznać się z treścią Programu ,,Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025.

Usługi asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością będą mogły być przyznane (po spełnieniu kryteriów zawartych w Programie) na podstawie złożonych dokumentów i kolejności zgłoszeń do programu.


DOKUMENTY REKRUTACYJNE/INFORMACYJNE DO POBRANIA PONIŻEJ ⤵️⤵️


Obowiązkowo przy składaniu dokumentów rekrutacyjnych wymagane jest okazanie oryginału aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.